Reklama
  • Piątek, 28 czerwca 2013 (12:18)

    Co robić, gdy sąsiad rozpala grilla pod oknami?

Co mam zrobić z sąsiadem, który kolejny rok rozpala grilla pod moimi oknami? Mówi, że ma do tego prawo i następnym razem zaprosi gości na ognisko pod blokiem!

Sezon piknikowy został już otwarty. Działki, ogródki i polanki są pełne amatorów pieczonej kiełbaski. Niektórzy grillują nawet bez wychodzenia z domu – na balkonach w bloku. Wprawdzie brakuje w polskim prawie ustawy, która zabraniałaby grillowania w takim miejscu, ale nie oznacza to, że każdy i wszędzie może sobie na to pozwolić.

Na początek warto zapoznać się z regulaminem spółdzielni lub wspólnoty budynku. Często jest tam zapis zabraniający rozpala- nia grilla na balkonie. Niestosowanie się do tych przepisów grozi nawet wykluczeniem ze wspólnoty. Jeśli jednak nie ma żadnej ustawy na ten temat, można wezwać straż miejską, ale tylko wtedy, gdy grillowaniu towarzyszy głośna zabawa.

Reklama

Powodem może być również zaśmiecanie terenu. Podobnie wygląda sytuacja osób, które mieszkają w domku jednorodzinnym. Mogą wezwać strażników jedynie w przypadku naruszenia obowiązującej powszechnie ciszy nocnej. W mieście wyznaczone są tereny, gdzie można legalnie grillować lub nawet rozpalać ogniska. Jeśli jednak ktoś wybierze inne miejsce, może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Pamiętajmy, że zwłaszcza rozpalanie ognisk może być wyjątkowo niebezpieczne, dlatego takie zabawy są szczególnie kontrolowane. Trzeba wziąć pod uwagę, że ten, kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi wyłącznie do tego celu – podlega karze grzywny lub aresztu.

Super TV
Więcej na temat:porady prawne | grill | prawo

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.