Reklama
  • Środa, 1 marca 2017 (11:05)

    Czy rozwódka dostanie rentę rodzinną po byłym mężu?

Rozwiodłam się z mężem dość dawno. Ze względu na niezbyt dobry stan zdrowia oraz niewielkie dochody miałam zasądzone od niego alimenty. Dzięki nim udawało mi się wiązać koniec z końcem. Niedawno mąż zmarł i znalazłam się w bardzo trudnym położeniu. Czy należy mi się coś po nim, tak jak wdowie, np. renta? Hanna, Nałęczów.

Reklama

Wiesława Konik specjalizująca się w prawie cywilnym i w prawie pracy.

Była żona może dostać rentę po zmarłym mężu, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musi Pani spełniać takie wymagania, jakie prawo stawia wdowom. Trzeba mieć ukończone 50 lat albo orzeczone inwalidztwo. Renta przysługiwałaby również, gdyby Pani wychowywała dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu.

O świadczenie może Pani się starać, ponieważ – i to jest następny warunek – za życia były mąż płacił Pani alimenty ustalone wyrokiem sądu lub ugodą sądową. Ostatni wymóg ma sens i nie jest przypadkowy. Renta rodzinna powinna bowiem zrekompensować utracone wskutek śmierci męża alimenty, czyli ma w dalszym ciągu, choć pod inną nazwą, dostarczać Pani środków utrzymania.

Niestety, jeśli byłej żonie nie należy się renta rodzinna, a nie ma z czego żyć, to nie dostanie, tak jak wdowa, renty okresowej (na rok lub 2 lata). Wszystko to dotyczy także rozwiedzionego mężczyzny, który dostawał alimenty od byłej żony.

Wysokość renty rodzinnej wynosi: dla jednej osoby uprawnionej do jej pobierania – 85 proc. świadczenia, które przysługiwało zmarłemu, dla dwóch osób – 90 proc., dla trzech i więcej – 95 proc. Pobierając rentę rodzinną, może Pani pracować. Jeśli wysokość zarobków nie przekroczy 70 proc. przeciętnego krajowego wynagrodzenia, świadczenie nie zostanie zmniejszone. W przypadku zarobków wyższych niż 70 proc., ale nie wyższych niż 130 proc., renta rodzinna dla jednej osoby zostanie zmniejszona, jednak tylko o kwotę przekroczenia.

Zobacz również

  • Dzwoni Twój telefon stacjonarny – rozmówca przedstawia się jako konsultant lub konsultantka Telekomunikacji Polskiej S.A. i proponuje Ci korzystne obniżenie abonamentu. Uważaj! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.