Reklama
  • Środa, 24 kwietnia 2013 (16:05)

    Czy wymieniać kasę fiskalną?

Używam w moim sklepie niedawno kupionej kasy fiskalnej, ale słyszałam, że jesienią mają zacząć obowiązywać nowe przepisy. Te kasy, które nie będą do nich dostosowane trzeba będzie wymienić. Czy to prawda? - pyta Sławomir z Kostrzyna.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

I tak, i nie. Rzeczywiście 1 kwietnia 2013 r. weszło w życie nowe rozporządzenie z 14 marca 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., nr 0, poz. 363) w sprawie kas fiskalnych. Według niego na paragonach kasowych powinny znaleźć się nazwy towarów pozwalające na ich jednoznaczną identyfikację.

Oprócz tego na wydruku powinien się znaleźć NIP nabywcy (o ile sobie tego zażyczy). Jednak do 30 września 2013 r. obowiązują przepisy przejściowe, według których te nowe rodzaje zapisów na paragonach nie są wymagane. Pojawia się jednak pytanie, co dalej? Zdaniem Ministerstwa Finansów firmy muszą od 1 października 2013 r. tak oznaczać towary, by nie było wątpliwości, co kupujemy.

Reklama

– Tak jak dotychczas to od podatnika zależy w jaki sposób dobierze on nazwę towaru lub usługi. Byle jego klient mógł jednoznacznie zidentyfikować zakupiony towar lub usługę. Przepisy nie wykluczają przy tym – tak jak obecnie – stosowania skrótów – wyjaśnia Ministerstwo. Jeśli kasa nie spełnia tego wymogu, trzeba ją wymienić. Jednak przepis o możliwości drukowania NIP-u nabywcy nie będzie egzekwowany. Tak więc z tego ostatniego powodu (niemożności drukowania NIP-u nabywcy) nie trzeba będzie po 30 września wymieniać kas. Można je wykorzystywać aż do zużycia.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Od stycznia 2017 roku wzrosła kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Jest ono wypłacane opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy, by zapewnić opiekę bliskiemu, musieli zrezygnować z pracy. Teraz... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.