Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca 2017 (08:00)

    Darmowa pomoc prawna

Nadal wiele osób nie wie, że może skorzystać z porad adwokatów i radców prawnych w ramach państwowego programu.

Program bezpłatnej pomocy prawnej ruszył dokładnie rok temu. W całej Polsce powstały 1524 punkty, w których dyżurują radcowie prawni i adwokaci (do programu zgłosiło się ponad 5800 prawników).

Okazuje się jednak, że z reguły nic o tym programie nie wiemy. Z darmowej pomocy adwokatów i radców prawnych skorzystało mniej niż 3 proc. uprawnionych – tak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych.

Reklama

❱Zdarza się, że na dyżur pra wnika (trwa kilka godzin) przychodzi tylko jedna osoba.

Prawo do bezpłatnych porad/us ług prawnych mają:

- młodzi ludzie – do 26 lat – oraz seniorzy, którzy ukończyli 65 lat (te dwie grupy najczęściej korzystają z programu);

- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny (mogą o nią wystąpić rodziny wychowujące co najmniej trójkę dzieci);

- osoby, które korzystają z pomocy społecznej;

- kombatanci i weterani;

- osoby zagrożone lub poszkodowane klęską żywiołową;

- a od 1 stycznia 2017 r. także kobiety w ciąży (z tym, że mogą mogą one korzystać z pomocy w zakresie związanym z ciążą i urodzeniem dziecka, w szczególności praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych).

Prawnicy mogą udzielać informacji na temat przysługujących nam praw. Także udzielać porad prawnych – czyli dokładnie wytłumaczyć, co w konkretnej sytuacji zrobić i na jakie przepisy się powołać.

❱Prawnicy pomagają także w sporządzeniu projektów pism i wniosków.

Z tym że nie mogą być to pisma procesowe, np. pozew czy odpowiedź na pozew oraz pisma w toczącym się już postępowaniu sądowo-administracyjnym. Za to jak najbardziej możemy liczyć np. na pomoc w sporządzeniu wniosku o ustanowienie adwokata z urzędu czy wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.

W zasadzie możemy uzyskać porady we wszystkich dziedzinach prawa, z jakimi spotykamy się w codziennym życiu. Z raportu wynika, że najczęściej zadawane są pytania dotyczące prawa cywilnego, np. przepisów związanych z alimentami. Prawnicy mogą nam pomóc także w wyjaśnieniu m.in. przepisów: prawa karnego; prawa administracyjnego (np. odwołanie od decyzji urzędu); dotyczących rozpoczęcia działalności gospodarczej; prawa dotyczącego ubezpieczeń społecznych (np. w sprawie rent i emerytur); prawa pracy.

Informacje o punktach

1. Punkty pomocy prawnej prowadzą gminy i organizacje pozarządowe. Są one w każdej gminie i każdym mieście (w dużych miastach jest ich nawet po kilkanaście). Mapa tych punktów dostępna jest na stronie www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl (w zakładce „Zobacz, gdzie znajdziesz pomoc”). Informacje o miejscu oraz godzinach dyżu rów prawników uzyskamy także w każdym punkcie pomocy społecznej oraz w urzędach miast i gmin (także na ich stronach internetowych). Warto sprawdzić, czy na spotkanie nie trzeba się umówić wcześniej telefonicznie – np. na konkretną godzinę.

2. Nie obowiązuje nas żadna rejonizacja. Zatem jeśli ktoś mieszka w małej miejscowości i nie chce rozmawiać z prawnikiem, który być może go zna, może skorzystać z innego punktu. Na spotkanie z prawnikiem warto zabrać wszystkie dokumenty, które dotyczą danej sprawy.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Przestępcy nie mają skrupułów i by wyłudzić lub ukraść pieniądze, stosują niezwykle wymyślne metody. Jedną z nich jest sposób „na wnuczka” i „policjanta”, którego ofiarą padają starsi ludzie. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.