Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca 2017 (08:00)

    Darowizny w rodzinie zastępczej

Od kilkunastu lat wraz z żoną wychowuję dwójkę dzieci (nie są one z nami spokrewnione) w ramach rodziny zastępczej. Nasza podopieczna w tym roku kończy 18 lat. Obiecaliśmy jej, że jako prezent dostanie od nas samochód, który pomoże jej w rozkręceniu własnej małej firmy. Czy z tego tytułu trzeba będzie zapłacić jakiś podatek? Marcin z Inowrocławia

Tak. Ulga w podatku od spadków i darowizn dotyczy tylko najbliższych krewnych (tzw. zerowa grupa podatkowa) i nie obejmuje dzieci z rodzin zastępczych. W kwestii podatków od darowizn są one traktowane jak osoby spoza rodziny (czyli należące do III grupy podatkowej). Po przekazaniu samochodu pana podopiecznej, powinna ona w ciągu miesiąca złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-3.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje tzw. kwota wolna od podatku. W przypadku osób należących do III grupy wynosi ona 4902 zł. Tak więc podatek naliczany jest tylko od tej części darowizny (w tym przypadku wartości samochodu), która przekracza tę kwotę. Przy czym kwota wolna od podatku liczona jest jako suma darowizn uzyskanych od jednej osoby w ciągu 5 lat.

Reklama

Świat & Ludzie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.