Reklama
  • Środa, 8 marca 2017 (08:05)

    Długie kolejki do lekarzy

Mimo że w ciągu ostatnich kilkunastu lat nakłady na opiekę zdrowotną wzrosły ponad dwukrotnie, kolejki do lekarzy wydłużają się. Czy planowana reforma poprawi położenie chorych?

Reklama

Tekst: Dorota Filipkowska

Obecną sytuację pacjen tów doskonale ilustruje ogłoszenie, jakie zamieścił w internecie czytelnik jednego z portali zdrowotnych: „Odstąpię termin operacji kręgosłupa osobie, która mu si długo czekać w kolejce na NFZ. Bardzo dobry operator i szpital”.

Czekamy wszędzie. Żeby się dostać do lekarza rodzinnego, najlepiej wstać o piątej rano, by zająć dobre miejsce w kolejce pod przychodnią. Jeśli zabraknie numerków, można już tylko prosić doktora o zgodę na dodatkową wizytę.

Do specjalisty czeka się średnio 2,5 miesiąca. Endokrynolog może nas przyjąć za 9,2 miesiąca, ortodonta – 7,7 miesiąca, urolog – 5,3 miesiąca, kardiolog – 4,1 miesiąca, zaś chirurg naczyniowy za 3,4 miesiąca. Następnie trzeba poczekać na badania.

Anna Cwalina, przedszkolanka z Wrocławia dostała skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego. Mogła go zrobić obok domu, ale odpłatnie (koszt to ok. 400 zł), bo wolny termin „na NFZ” był za pół roku.

W grudniowy dzień spędziła więc godzinę z telefonem w ręku, obdzwaniając inne placówki. Znalazła lepszą propozycję – za miesiąc. Od razu zapisała się też na wizytę u neurologa – na kwiecień 2017.

– Ja chwyciłam się innej metody – zwierza się Iwona Greń, listonoszka z Gdyni. – Musiałabym długo czekać na bardzo specjalistyczne badania, wykonywane w szpitalu. Zapisałam się więc prywatnie do lekarza, który w nim pracuje. Odbyłam dwie wizyty, po czym doktor po prostu położył mnie u siebie na oddziale, bez kolejki.

Terminy operacji są czasami bardzo odległe. Na endoprotezę stawu biodrowego czeka się ok. 3,5 roku. Na usunięcie zaćmy – mniej więcej 2 lata, mimo że w przypadku tej choroby zwłoka może prowadzić do ślepoty!

Najdłuższy czas oczekiwania na niektóre operacje odnotowano w województwach: opolskim – średnio 41,9 miesiąca i śląskim (31,6 mies.). Najkrótszy – w województwie podkarpackim (11,4 miesiąca). Pacjenci próbują się ratować. Czytają specjalne strony internetowe: MedBiz.pl oraz kolejki.nfz.gov.pl, gdzie można szukać krótszych terminów w innych częściach Polski.

Narzekają jednak, że dane są zbyt rzadko aktualizowane. Łatwiej załatwia się sprawę telefonicznie, o ile uda się nam dodzwonić do odpowiedniej placówki. Bogatsi kupują dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe i abonamenty w prywatnych przychodniach lub leczą się za granicą, wykorzystując przepisy unijne.

Najczęściej decydują się na operacje usunięcia zaćmy w Czechach lub w Niemczech. W 2015 r. w NFZ złożono prawie 5 tys. wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą.

Na początku stycznia br. wprowadzono drobną zmianę. NFZ nie zażąda już zwrotu pieniędzy za wizytę u lekarza rodzinnego od osoby, która zadeklarowała, że ma ubezpieczenie, a w rzeczywistości tak nie jest. Jednak będzie się domagał zwrotu kosztów refundacji leków.

Co nas czeka

Rząd zapowiedział reformę służby zdrowia, zwaną reformą Radziwiłła. Ma ją zakończyć w przyszłym roku. Oto główne założenia:

● Likwidacja kolejek do lekarzy. Kluczem do rozwiązania problemu ma być opieka koordynowana. To szpital będzie załatwiał konsultację u specjalisty pacjentowi opuszczającemu placówkę.

Zmiany nastąpią też w podstawowej opiece zdrowotnej: mają powstać zespoły złożone z lekarza, pielęgniarki, położnej, pielęgniarki szkolnej i dietetyka, które będą leczyć, zbierać informacje o historii leczenia w innych placówkach, kierować do specjalistów lub jeśli to konieczne, do szpitala.

● Powstanie tzw. sieć szpitali, które zapewnią pacjentom dostęp do leczenia. Planuje się też powierzyć szpitalom świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

● Karetki mają jeździć bez lekarzy, w tzw. zespole podstawowym, w minimum trzyosobowym składzie.

● Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany. Jego zadania przejmie ministerstwo zdrowia i wojewódzkie urzędy zdrowia, które podzielą publiczne pieniądze w zależności od zapotrzebowania w regionie.

● Nakłady finansowe na służbę zdrowia wzrosną do 6 procent Produktu Krajowego Brutto w 2025 r. Na razie pod tym względem Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie.

Naj

Zobacz również

  • Trwa akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Warto z niej skorzystać i uzyskać bezpłatną poradę prawną dotyczącą niejasnych a czasami niedozwolonych zapisów w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.