Reklama
  • Środa, 8 marca 2017 (13:05)

    Gdy jedziesz z pijanym kierowcą

Brat uległ wypadkowi, gdy podróżował z nietrzeźwym kolegą za kierownicą. Czy może nie otrzymać odszkodowania? Martyna Koteł z Radomia

Kiedy pasażer auta, które uległo wypadkowi, zostaje poszkodowany, należy domagać się zadośćuczynienia i odszkodowania od ubezpieczyciela kierowcy.

Ubezpieczyciel w dalszej kolejności będzie miał roszczenie zwrotne wobec sprawcy wypadku. Jeśli jednak poszkodowany w jakikolwiek sposób przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, to należne świadczenie ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Reklama

Taka sytuacja może mieć miej sce wówczas, gdy pasażer godzi się na to, aby auto prowadziła oso ba, która wcześniej piła alkohol.

Jeżeli brat wiedział o tym, iż kolega, prowadząc auto na rauszu, łamie prawo, nie powinien się na to godzić. Niewątpliwie jego działanie miało wpływ na zaistnienie szkody, dlatego możemy mówić o przyczynieniu się do jej powstania.

Ustala jąc jego stopień, ubezpieczyciel we źmie pod uwagę: procent winy sprawcy i ofiary wypadku, wiek i doświadczenie życiowe poszkodowanego pasażera, naruszenie obiektywnych zasad postępowania i przepisów, a także ich rozmiar oraz wagę. Godząc się na jazdę z pijanym kierowcą, pasażer ryzykuje utratę do 70% odszkodowania!

Kurier TV

Zobacz również

  • Dzwoni Twój telefon stacjonarny – rozmówca przedstawia się jako konsultant lub konsultantka Telekomunikacji Polskiej S.A. i proponuje Ci korzystne obniżenie abonamentu. Uważaj! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.