Reklama
  • Środa, 8 marca 2017 (08:05)

    Gdzie i jak szukać pomocy w prowadzeniu biznesu

Wiele osób otwiera działalność, bo np. straciły etat lub... chciały się od niego uwolnić. Bycie sobie szefem nie zawsze jest usłane różami. Jak więc radzić sobie w trudnych chwilach?

Reklama

Skąd zdobyć środki finansowe

To najczęściej pojawiający się problem na początku prowadzenia firmy. Ale obecnie jest dużo możliwości zdobycia pieniędzy.

• Dotacja z urzędu pracy. To jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej stanowiące 6-krotność przeciętnej pensji (ponad 20 tys zł). Dotacja jest bezzwrotna, jeśli firmę prowadzi się minimum 12 miesięcy. Pierwszeństwo mają osoby, które były bezrobotne i zarejestrowane w urzędzie pracy. O szczegóły można pytać na infolinii: 19524.

• Środki unijne. Gdzie się po nie zwrócić? Na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty) można znaleźć adresy miejsc, gdzie uzyska się informacje o dotacjach.

• Fundusze pożyczkowe. Na podstawie dobrego biznesplanu można otrzymać do 120 tys. zł. Okres spłaty wynosi do 36 miesięcy. O fundusz pożyczkowy na swoim terenie należy pytać w urzędzie gminy.

Lista funduszy znajduje się w internecie na str. Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych: www.pzfp.pl

Może przyda się dobry wspólnik

Gdy trudno poradzić sobie z jednoosobową firmą, można szukać wsparcia, nie tylko finansowego, ale też nowych pomysłów, lokalu itd. Są różne możliwości.

• Można założyć razem z zaufaną osobą np. spółkę cywilną. Wymaga ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (procedura jest uproszczona, wskazówki można uzyskać w swoim urzędzie gminy).

• Warto rozważyć franczyzę (jeżeli prowadzona działalność dotyczy np. gastronomii lub handlu). Franczyza polega na tym, że kupuje się sprawdzony pomysł (szczegóły funkcjonowania tego biznesu można znaleźć na stronie:www.franchising.pl).

Dla niektórych osób prowadzących działalność stały kontakt z franczyzodawcą może dawać większe poczucie bezpieczeństwa ich biznesu (np. jest zapewniony towar i reklama).

Zmiana podatku

W kwestiach finansowych można też sobie ulżyć, zmieniając formę opodatkowania, np. na:

• stawkę liniową podatku dochodowego, który wynosi 19%, niezależnie od kwoty osiągniętego dochodu (zachowano ją w 2017 r.);

• kartę podatkową, z podatkiem płatnym na bieżąco, tj. do 7. dnia każdego miesiąca;

• zasady ogólne rozliczenia, tj. w skali podatkowej 18% albo 32% (przy tej formie rozliczenia przysługuje odliczenie kwoty wolnej od podatku).

Niższa składka do ZUS

Osoby prowadzące własną firmę mogą korzystać z niższej składki przez pierwsze 24 miesiące.

• Od stycznia br. wynosi ona 190,62 zł miesięcznie (tj. o ok. 650 zł mniej niż dla prowadzących firmy od dawna). To kwota zawie rająca też składkę choro bową.

Wprawdzie składka ta jest dobrowolna, ale warto ją płacić (14,70 zł miesięcznie), bo zapewnia: płatne zwolnienie lekarskie, zasiłek opiekuńczy (np. na opiekę nad chorym dziec kiem), zasiłek macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Naj

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.