Reklama
  • Czwartek, 25 lipca 2013 (12:06)

    Gdzie wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczeniową

Wyjeżdżam na wakacje na Kretę. Słyszałam, że powinnam mieć ze sobą specjalną kartę EKUZ. Co to takiego? Gdzie ją wyrobić? Krystyna z Chodzieży

Aby dostać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy złożyć wniosek o jej wydanie w oddziale wojewódzkim lub delegaturze NFZ, właściwej dla naszego miejsca zamieszkania.

I dołączyć: ostatni RMUA albo dowód wpłaty składki na ubezpieczenie społeczne czy zaświadczenie z KRUS, ostatni odcinek renty lub emerytury.

Reklama

Gdy zamierzamy podróżować z dzieckiem, trzeba wyro- bić kartę także dla niego. EKUZ zwykle otrzymuje się od ręki. Karta ważna jest od 2 miesięcy do pół roku.

Tylko emeryci i renciści dostają ją na 5 lat. Uprawnia ona do korzystania z opieki medycznej w tych szpitalach i przychodniach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia (na Krecie jest to IKA – odpowiednik naszego NFZ). Kartę trzeba okazać przed wizytą, w rejestracji.

Podstawa prawna: art. 51 ust. z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz odpowiednie akty wykonawcze

Więcej na temat:EKUZ | Narodowy Fundusz Zdrowia | kret | Kret

Zobacz również

  • 1. Wydawana przez NFZ karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ zapewnia pokrycie kosztów leczenia w krajach Unii zgodnie z obowiązującymi w nich przepisami. A to oznacza, że niektóre z tych kosztów,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.