Reklama
  • Czwartek, 25 lipca 2013 (12:06)

    Gdzie wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczeniową

Wyjeżdżam na wakacje na Kretę. Słyszałam, że powinnam mieć ze sobą specjalną kartę EKUZ. Co to takiego? Gdzie ją wyrobić? Krystyna z Chodzieży

Aby dostać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy złożyć wniosek o jej wydanie w oddziale wojewódzkim lub delegaturze NFZ, właściwej dla naszego miejsca zamieszkania.

I dołączyć: ostatni RMUA albo dowód wpłaty składki na ubezpieczenie społeczne czy zaświadczenie z KRUS, ostatni odcinek renty lub emerytury.

Reklama

Gdy zamierzamy podróżować z dzieckiem, trzeba wyro- bić kartę także dla niego. EKUZ zwykle otrzymuje się od ręki. Karta ważna jest od 2 miesięcy do pół roku.

Tylko emeryci i renciści dostają ją na 5 lat. Uprawnia ona do korzystania z opieki medycznej w tych szpitalach i przychodniach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia (na Krecie jest to IKA – odpowiednik naszego NFZ). Kartę trzeba okazać przed wizytą, w rejestracji.

Podstawa prawna: art. 51 ust. z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz odpowiednie akty wykonawcze

Więcej na temat:EKUZ | Narodowy Fundusz Zdrowia | KA | kret | Kret

Zobacz również

  • Słyszałam, że w USA można znacznie taniej kupić sprzęt np. laptopa czy iphona. Zastanawiam się, czy prosić siostrę, żeby mi je kupiła, jak tam będzie, czy po prostu zamówić przez internet. Ile będą... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.