Reklama
  • Wtorek, 14 marca 2017 (08:05)

    Jak piesi powinni się zachowywać na drodze

Reklama

Mało kto się spodziewa, że przechodząc przez przejście dla pieszych, stojąc na przystanku lub idąc chodnikiem, potrąci go auto. Pieszych na polskich drogach spotykają tragedie. To tu ginie ich najwięcej w całej Europie – blisko tysiąc rocznie! Co trzeci na przejściu dla pieszych.

Strach na pasach

Pasy usypiają uwagę. Wydaje się, że nic nam na nich nie gro zi. Wchodzimy więc pewnie, często bez rozglądania się. A rozpędzony samochód nie wyhamuje tak łatwo. Jadąc z prędkością 70 km na godz., próba gwałtownego zatrzymania dla przechodnia skończy się tragedią.

Niestety na polskich drogach jest sporo pasów namalowanych na jezdni, gdzie kierowca może jechać z taką prędkością, a nawet szybciej. Bezpieczne przedostanie się przez nie na drugą stronę to prawdziwy tor przeszkód. Takie zebry lepiej omijać lub zachować na nich wyjątko wą ostrożność.

Gdzie ta uwaga?

Ale nie tylko nadmierna prędkość jest powodem wypadków. Winę ponosi zwy kła nieostrożność i pieszych, i kierowców. Psychologowie transportu podkreślają, że Polacy jako uczestnicy ruchu są nieuważni, roztargnieni, beztroscy.

Zamiast skupić się na bezpieczeństwie, zajmują się rozmowami przez komórkę czy pisaniem SMS-ów na drodze. To jest niedopuszczalne! Wystarczy chwila, by brak czujności skończył się wjechaniem na chodnik.

Jeszcze do niedawna mieliśmy nadzieję, że bezpieczeństwo pieszych w Polsce podniesie, podobnie jak w wieku krajach europejskich, prawo nakazujące kierowcy zatrzymanie, gdy tylko zobaczy pieszego zbliżającego się do pasów. Pomysł przepadł. Pieszym wciąż pozostaje zachowanie szczególnej ostrożności... nawet na chodniku.

Poszkodowani są głównie starsi

Piesi po 60 r. ż. są najczęściej poszkodowani w wypadkach na drogach. Wchodzą na jezdnię bez rozglądania się. Trudno im ocenić odległość od nadjeżdżającego pojazdu. Poruszają się wolno i w razie zagrożenia nie są w stanie szybko opuścić jezdni. Drogowcy apelują, by seniorzy zaopatrzyli się w odblaski.

Gdy jesteś pieszym

• nigdy nie wchodź gwałtownie na jezdnię, nawet gdy jest to przejście dla pieszych; •spójrz w stronę nadjeżdżających pojazdów, także wtedy, gdy masz zielone światło;

• wychodź powoli zza zasłaniającego cię samochodu (zaparkowanego tuż przed pasami lub przepuszczającego cię na jezdni wielo pasmowej);

• zdejmij kaptur przed przejściem, ogranicza widoczność drogi.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • 1. Wydawana przez NFZ karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ zapewnia pokrycie kosztów leczenia w krajach Unii zgodnie z obowiązującymi w nich przepisami. A to oznacza, że niektóre z tych kosztów,... więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 3 osoby Dodaj komentarz
Zeghar

~Zeghar -

Znowu ta brednia. Wprowadzenie zmian dających pieszym prawo do wchodzenia na drogę w dowolnym momencie oznaczałoby jedynie wzrost wypadków z ich udziałem oraz dużym wzrostem przychodów dystrybutorów i sprzedawców kamerek samochodowych.

Zeghar

~Zeghar -

Znowu ta brednia. Wprowadzenie zmian dających pieszym prawo do wchodzenia na drogę w dowolnym momencie oznaczałoby jedynie wzrost wypadków z ich udziałem oraz dużym wzrostem przychodów dystrybutorów i sprzedawców kamerek samochodowych.