Reklama
  • Poniedziałek, 8 lipca 2013 (13:27)

    Jaka kara za jazdę po alkoholu

Pamiętaj, że jazda po alkoholu nie oznacza tylko wsiadania za kierownicę bezpośrednio po wypiciu piwa lub mocniejszych trunków. To także prowadzenie pojazdu na kacu. Za promile we krwi możesz stracić nie tylko prawo jazdy, pójść do więzienia, ale także popaść w olbrzymie długi.

Gdy dojdzie do wypadku, pijanej osobie, która go spowodowała, ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego ani świadczenia rehabilitacyjnego. Zasiłek nie przysługuje bowiem, i to za cały okres choroby, jeżeli niezdolność do pracy jest efektem popełnienia umyślnego wykroczenia lub przestępstwa (musi być to potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu). Ale to nie wszystko.

Kiedy ubezpieczenie przestaje działać

Reklama

Gdy dojedzie do stłuczki, kolizji lub wypadku, ubezpieczenie przestaje działać. Dotyczy to każdej sytuacji, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu lub narkotyków. To oznacza, że gdy pijany kierowca spowoduje wypadek, z jego OC zostaną zaspokojone wszelkie roszczenia finansowe osób poszkodowanych związane z naprawą samochodu, odszkodowaniem za straty moralne czy wypłatą renty.

Wysokość regresu uzależniona od szkód

Firma ubezpieczeniowa pokrywa te koszty, ale później żąda ich zwrotu (to tzw. regres ubezpieczeniowy). Wysokość regresu jest uzależniona od wysokości spowodowanych szkód.

Jeśli w wyniku wypadku zniszczony został nowy samochód wysokiej klasy, to kwota regresu może być liczona nawet w setkach tysięcy złotych. Podobne sumy wchodzą w grę, gdy w wypadku został ktoś ranny. Wówczas z własnej kieszeni trzeba mu wypłacić nie tylko wysokie odszkodowanie ale również rentę. Coraz częściej taka renta wynosi kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Świat & Ludzie
Więcej na temat:firma | Platforma Obywatelska | kara | jazdy | jazda

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.