Reklama
  • Piątek, 28 czerwca 2013 (12:01)

    Jakie wynagrodzenie za słup na działce

Na naszej działce od wielu lat stoi słup linii elektrycznej. Czy zakład energetyczny po winien nam za to zapłacić? Alina K. z Sieradza

Zakład powinien zapłacić za korzystanie z działki z tytułu obciążenia jej tzw. służebnością przesyłu. Może Pani ubiegać się o wynagrodzenie również za lata ubiegłe – maksymalnie za 10 lat wstecz.

Proszę sprawdzić, czy słup został postawiony zgodnie z prawem, tzn. czy zakład miał zgodę wcześniejszego właściciela lub decyzję administracyjną dotyczącą korzystania z działki. Służebność można sprawdzić w księdze wieczystej, a o inne podstawy zapytać firmę. Jeżeli jest zgoda właściciela gruntu, to pieniądze Pani nie przysługują. Gdy zaś firma ma służebność, i to odpowiednio długą (np. 30 lat), mogło dojść do jej zasiedzenia. Wówczas zakład nie jest Pani nic winien.

Reklama

Jeśli nie ma umowy lub decyzja była niezgodna z prawem, bo poinformowano właściciela, a nie zapytano o zgodę, może Pani zażądać zawarcia umowy. W niej zaś ustalić warunki wynagrodzenia. Kwotę oblicza się na podstawie 1 m2. czynszu dzierżawnego, jaki właściciel mógłby pobierać za teren. Do kawałka zajętego przez słup i pod liniami (tzw. pas energetyczny – od 3 do 15 m w zależności od napięcia) dolicza się obszar zapewniający dojazd do niego (szerokość 2,5 m).

Jeżeli nie dojdzie Pani z zakładem do porozumienia, powinna Pani wystąpić z pozwem do sądu rejonowego w miejscu położenia nieruchomości. Proszę pamiętać, że koszty sądowe wynoszą 5 proc. odszkodowania, którego Pani żąda.

Na żywo
Więcej na temat:odszkodowania | pieniądze | słup

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.