Reklama
  • Czwartek, 9 marca 2017 (13:05)

    Kto zapłaci odszkodowanie za złamaną nogę na nieodśnieżonym chodniku

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Reklama

Pani Agnieszka na oblodzonym chodniku złamała nogę. Była operowana. Teraz czeka ją bolesna i długa rehabilitacja.

– To straszne koszty. Czego mogę się domagać? I od kogo? – W przypadku, gdy poniosła pani szkodę z winy właściciela (zarządcy chodnika), może pani domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia. Szkoda musi powstać w wyniku niedbalstwa czy zaniedbania. Czyli np. gdy właściciel nie odśnieżył lub nie posypał chodnika. Odszkodowanie obejmuje zwrot kosztów na leczenie, rehabilitację lub utraconych zarobków.

Zadośćuczynienie jest za doznaną krzywdę (np. ból). Aby się o nie starać powinna pani wysłać pismo do osoby zobowiązanej do utrzymania drogi lub chodnika w odpowiednim stanie. Jest to właściciel lub zarządca danego odcinka drogi lub chodnika czy budynku, w którym doszło do wypadku.

Trzeba opisać zdarzenie, podać datę, godzinę, miejsce i przyczynę szkody. Musi pani wykazać, że to właściciel jest winny wypadkowi. – Jak sprawdzić, kto odpowiada za dane miejsce?

– Za chodniki przy granicy posesji odpowiada właściciel lub zarządca. Za chodniki otoczenie drogi publicznej – zarządca drogi przy chodniku. Za przystanki – zakład komunikacji. Kto jest właścicielem drogi lub posesji, dowiesz się w gminie.

– O czym warto pamiętać? – Trzeba zadbać o dowody. Np. protokół z miejsca zdarzenia policji lub ratowników med. Warto też zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia (np. komórką). Jeśli byli świadkowie, spisać ich dane.

– Od czego zależy wysokość odszkodowania? – Od poniesionych kosztów i utraconych zarobków. Trzeba zbierać o dokumenty dotyczące leczenia i faktury za leki, opatrunki, rehabilitację.

art. 6, 415, 444 Kodeksu cywilnego

Może sąd?

Odpowiedzialny za stan chodnika uchyla się od odpowiedzialności? Poz wij go do sądu! Pozew musi zawierać dane: twoje, pozwanego i sądu. Napisz, czego się domagasz. I z czego to wynika (opisz zdarzenie). Dołącz dowody uzasadniające żądania. Podaj wartość przedmiotu sporu (sumę, której się domagasz).

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Możemy dostać 50 proc. bonifikaty, jeśli dochód na osobę nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek składamy do 31 marca. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.