Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca 2017 (13:05)

    L-4 na opiekę nad rodzicem

Mieszkam z mamą, która ma już 80 lat. Jest schorowana, dwa razy w tygodniu przychodzi do pomocy opiekunka z MOPS-u. Jednak zdarza się, że muszę zostać z rodzicielką. Czy przysługuje mi płatne zwolnienie lekarskie na opiekę? Ile dni takiego zwolnienia mogę wykorzystać?  Marianna z Sierakowa.

Jeżeli pracuje Pani na etacie lub prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca składkę chorobową, to przysługuje Pani na opiekę nad mamą 14 dni zwolnienia lekarskiego w każdym roku kalendarzowym. 

« Za czas takiego zwolnienia należy się zasiłek chorobowy. Stanowi on 80% tzw. podstawy wymiaru wynagrodzenia. 

Reklama

Każdorazowo musi Pani uzyskać zwolnienie lekarskie, na którym lekarz wpisze informacje o chorym członku rodziny. Za członka najbliższej rodziny uznawani są, rodzice, małżonek, teściowie, dziadkowie, wnuki i rodzeństwo. Oczywiście zwolnienie lekarskie można brać też na chore dziecko w wieku do 14. r.ż. W tym wypadku jednak należy się rodzicowi 60 dni w roku kalendarzowym.

Na żywo

Zobacz również

  • Przestępcy nie mają skrupułów i by wyłudzić lub ukraść pieniądze, stosują niezwykle wymyślne metody. Jedną z nich jest sposób „na wnuczka” i „policjanta”, którego ofiarą padają starsi ludzie. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.