Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (13:10)

    Lekarz kazał przynieść własne leki do szpitala

Generalna zasada jest taka, że szpital powinien zapewnić pacjentowi lekarstwa podczas pobytu. Ale są sytuacje, gdy chory musi zabrać własne.

Reklama

Mamę pogotowie zabrało w nocy. Trafiła na neurologię, to był już trzeci udar. Rano odwiedziłam ją na oddziale, była jeszcze słaba, mówiła niewyraźnie – opowiada córka 80-letniej pani Zofii z Piły. – Ledwie zrozumiałam, że pyta, czy przywiozłam leki, bo jakiegoś nie dostała. Pomyślałam, że ma kłopoty z pamięcią i postanowiłam zapytać o to lekarza prowadzącego.

Doktor potwierdził, że mamie nie podano ważnego leku, bo nie mają go na oddziale. Najlepiej będzie, jeśli przyniosę własne… Zdziwiłam się, bo to lek powszechnie stosowany u osób po udarach. Ale co miałam robić? Zdrowie mamy jest najważniejsze. Pojechałam do domu, wzięłam pudełko, w którym było jeszcze kilka tabletek i wróciłam, by przekazać je siostrze oddziałowej. Chciałam, żeby mama dostała chociaż wieczorną dawkę.

Następnego dnia poszłam do przychodni po receptę od lekarza rodzinnego. Pani doktor zdziwiła się i wyjaśniła mi, jak powinno być! Szpital powinien zagwarantować chorym leki i to nie tylko te związane z przyczyną hospitalizacji! Wyjaśniła, że jeśli to lek stosowany przy schorzeniach neurologicznych, powinnam domagać się, by mama dostała go na koszt szpitala. To samo dotyczy wyrobów medycznych, np. pieluchomajtek. Gdy więc następnego dnia pielęgniarka, widząc mnie przy łóżku mamy, wspomniała... o paczce pieluchomajtek, wiedziałam co powiedzieć!

Na te przepisy powołała się córka pani Zofii

● Art. 35 ust. z dn. 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. ● Stanowisko prezesa NFZ z dn. 2.04.2014 r. dotyczące interpretacji tego przepisu.

Przepisy a praktyka

1. Szpital musi zapewnić wszystkie leki i wyroby medyczne konieczne do wykonania świadczenia – tak mówi ustawa. Czyli np. po zabiegu na kardiologii na pewno otrzymasz leki na serce. NFZ zaleca interpretować ten przepis na korzyść pacjenta.

2. Dlatego w miarę możliwości szpital powinien podać choremu wszystkie leki, które przyjmuje. Także te na przewlekłe schorzenia – stwierdzone zarówno przed pobytem w szpitalu, jak i w trakcie. Ale nie ma BEZWZGLĘDNEGO obowiązku zapewnienia wszystkich leków. Dlatego, gdy w szpitalu brakuje leków, pacjenci są proszeni o dostarczenie własnych.

3. Lekarz może więc zapytać chorego, czy ma własne leki. Nie może to być jednak nakaz. Każdy oddział ma swoją procedurę zgłaszania leków własnych pacjenta, warto o nią zapytać przed przyjęciem do szpitala.

100 rad

Zobacz również

  • Przestępcy nie mają skrupułów i by wyłudzić lub ukraść pieniądze, stosują niezwykle wymyślne metody. Jedną z nich jest sposób „na wnuczka” i „policjanta”, którego ofiarą padają starsi ludzie. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.