Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca 2017 (13:05)

    Masz rok na reklamacje na poczcie

Zapłaciłam czynsz za mieszkanie przekazem pocztowym. Okazało się jednak, że spółdzielnia zmieniła konto i pieniądze nie doszły. Gdy zwróciłam się do banku, odpowiedziano mi, że muszę złożyć reklamację na poczcie, bo nie jestem stroną. To jakaś paranoja! Co mam robić, by odzyskać swoje pieniądze? Małgorzata z Zielonej Góry.

Choć brzmi to absurdalnie, to jednak jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji, jest napisanie reklamacji na poczcie. Operatorzy pocztowi, którzy zawarli umowę o świadczenie usługi pocztowej z nadawcą, odpowiadają za należyte jej wykonanie. Zakres ich odpowiedzialności jest ściśle określony przez właściwe akty prawne.

Zgodnie z ustawą klientowi przysługuje odszkodowanie za utratę przesyłki lub paczki, ubytek ich zawartości lub uszkodzenie. Przepisy szczegółowo regulują jego wysokość. I tak odszkodowanie za utratę przesyłki poleconej nie może być wyższe niż pięćdziesięciokrotność opłaty pobranej przez operatora. Za utratę paczki pocztowej – zaś nie może przekroczyć dziesięciokrotności opłaty pobranej za jej nadanie.

Reklama

Finansowe zadośćuczynienie przysługuje również, gdy poczta dostarczy przesyłkę listową rejestrowaną najszybszej kategorii w terminie późniejszym niż w czwartym dniu po dniu nadania.

W Pani przypadku reklamacja będzie przebiegać nieco inaczej. Na poczcie otrzyma Pani formularz do wypełnienia, trzeba będzie w nim zaznaczyć opcje: inne i szczegółowo opisać sytuację oraz dołączyć czytelną kserokopię przekazu, który nie dotarł do spółdzielni ani nie wrócił do Pani.

Reklamację z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi pocztowej może Pani zgłosić najpóźniej w terminie 12 miesięcy. Jeśli operator jej nie uzna, pozostaje Pani mediacja lub postępowanie sądowe. Jednak dopiero po wyczerpaniu drogi postępowania reklamacyjnego.

Na żywo

Zobacz również

  • Od stycznia 2017 roku wzrosła kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Jest ono wypłacane opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy, by zapewnić opiekę bliskiemu, musieli zrezygnować z pracy. Teraz... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.