Reklama
  • Czwartek, 9 marca 2017 (13:00)

    Odszkodowanie przy chorobie zawodowej

Mój mąż zmarł przez pylicę, której nabawił się podczas pracy. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie? – pyta Karolina ze Śląska.

Członkowie rodziny osoby, która zmarła wskutek choroby zawodowej, mogą domagać się jednorazowego odszkodowania z ZUS. Przysługuje ono także w razie śmierci wskutek choroby zawodowej rencisty, który był uprawniony do renty z ubezpieczenia wypadkowego.

Prawo do świadczenia ma małżonek oraz dzieci, a także rodzice, jeżeli prowadzili ze zmarłym gospodarstwo domowe albo przyczyniał się on do ich utrzymania. Zatem jako wdowa może Pani ubiegać się o świadczenie.

Reklama

Proszę jednak pamiętać, że sprawa będzie analizowana pod kątem tego, czy przyczyną śmierci na pewno była choroba zawodowa. Warto to, dla formalności i oszczędzenia sobie ewentualnych nieprzyjemności, dokładnie sprawdzić. Zdarza się bowiem, że biegli nie widzą związku choroby ze zgonem.

Tak było na przykład w sprawie o odszkodowanie po śmierci chorującego na pylicę górnika, która zakończyła się wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 lutego 2013 r. (sygn. akt II UK 189/12) odmawiającym wdowie odszkodowania. Sąd uznał, że wprawdzie górnik chorował na pylicę, ale powodem jego śmierci było przewlekłe zapalenie płuc.

Odszkodowanie za chorobę zawodową przysługuje w wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

W przypadku śmierci chorego, jeżeli do wypłaty uprawniona jest tylko jedna osoba, przysługuje jej: 18-krotne przeciętne wynagrodzenie (gdy jest to małżonek lub dziecko), 9-krotne przeciętne wynagrodzenie, gdy uprawniony jest inny członek rodziny.

Nasz ekspert mecenas Janusz Górski, prawnik z wieloletnią praktyką, współpracuje z kilkoma kancelariami prawnymi

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.