Reklama
  • Wtorek, 23 lipca 2013 (09:46)

    Renta dla żony – po mężu Polaku i po mężu cudzoziemcu

Pobieram rentę rodzinną po pierwszym mężu. Teraz zmarł mój drugi mąż, Włoch. Czy należą mi się obie renty – polska i zagraniczna? Grażyna z Zamościa

Jak najbardziej ma Pani prawo do obu rent – zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Możliwość pobierania renty po pierwszym i drugim mężu gwarantują Pani nie tylko polskie przepisy ustawy o emeryturach i rentach, ale również regulacje obowiązujące w Unii Europejskiej.

Wniosek o przyznanie renty po mężu Włochu może Pani złożyć we Włoszech lub w Polsce – w zależności od tego, gdzie aktualnie Pani przebywa. W Polsce należy złożyć wniosek do ZUS, a we Włoszech do Istituto Nazionale della Previdenza Sociale (INPS). Nie trzeba składać wniosku odrębnie w każdym państwie.

Reklama

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS (DzU nr 153/2009, poz. 1227) oraz art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Mecenas Agnieszka Bagieńska-Petryka

Naj

Zobacz również

  • Prawie rok temu sprzedałam samochód. Załatwiłam wszystkie formalności w urzędzie komunikacji. Gdy niedawno otrzymałam wezwanie do zapłaty składki ubezpieczeniowej, moje zdziwienie było ogromne!... więcej

  • Oceń tekst

    Ocen: 14

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.