Reklama
  • Poniedziałek, 20 marca 2017 (08:05)

    Wolne na opiekę nad dzieckiem

Mam córkę z pierwszego małżeństwa i syna, którego ojcem jest mój obecny partner. Były mąż też ma nową rodzinę i drugie dziecko. Jak wygląda kwestia dni opieki nad dziećmi w naszym przypadku? – pyta Anna z Katowic.

Pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Taki przywilej wynika wprost z kodeksu pracy.

Ale uwaga: chodzi o tego rodzica, który faktycznie wychowuje dziecko – bo nie jest to jednoznaczne z posiadaniem władzy rodzicielskiej. Jeśli były mąż uczestniczy w procesie wychowywania córki, to pomimo tego, że dziecko z nim nie mieszka, ma, tak jak Pani, prawo do wolnych dni. Może więc je wziąć Pani albo on albo też możecie się nimi dowolnie podzielić (np. po 1 dniu, albo po 8 godzin, albo Pani 12 godzin, były mąż 4). Powinniście to ze sobą uzgodnić i na początku roku złożyć u pracodawców stosowne wnioski. Oświadczenie raz złożone wiąże na dany rok i nie można go już zmienić (w danym roku kalendarzowym).

Reklama

Uwaga, przywilej przysługuje tylko pracownikowi, osoba posiadająca działalność gospodarczą czy wykonująca umowę cywilnoprawną go nie ma. Udzielanie wolnego opiera się o oświadczenie zatrudnionego i nie jest weryfikowane. Nie zawsze rodzice, zwłaszcza po rozwodzie, potrafią się porozumieć w takich kwestiach. Jednak żaden z rodziców nie może żądać od byłego partnera zaświadczenia, że zgłosił on swojemu pracodawcy chęć skorzystania z wolnego na dziecko.

Również pracodawca nie ma obowiązku wystawienia zaświadczenia, że dany pracownik korzysta (lub nie korzysta) z uprawnień rodzicielskich. Przepisy dotyczące wolnego na opiekę są dość nieprecyzyjne i niejednokrotnie były krytykowane m.in. przez Rzecznika Praw Dziecka. Wydaje się niesprawiedliwe, że dwa wolne dni lub 16 godzin przysługują niezależnie od liczby dzieci. Oznacza to, że tyle samo wolnego będzie miał rodzic jedynaka, jak i ten, który ma dwójkę, trójkę czy ósemkę potomków. Natomiast podział wolnego ma szczególne znaczenie, gdy dzieci pochodzą z różnych związków. Pani ma dwójkę dzieci i zgodnie z literą prawa wolne przysługuje na nie łącznie.

Jeśli skorzysta Pani z tego uprawnienia w pełnym wymiarze, to ani były mąż nie weźmie wolnego dnia na waszą córkę, ani obecny na waszego syna. Jeśli obecny mąż weźmie dwa dni wolnego na syna, to Pani nie będzie mogła wziąć na córkę ani jednego dnia. Zatem warto dobrze przemyśleć, jak się tymi dniami podzielić. Przypominam, że dni „na dziecko” trzeba odebrać w bieżącym roku kalendarzowym, w przeciwnym razie przepadną.

Nasz ekspert mecenas Janusz Górski, prawnik z wieloletnią praktyką, współpracuje z kilkoma kancelariami prawnymi

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Możemy dostać 50 proc. bonifikaty, jeśli dochód na osobę nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek składamy do 31 marca. więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 8 osób Dodaj komentarz
Beata

~Beata -

Witam! Jestem zatrudniona w pełnym wymiarze godzin w szkole podstawowej. Właśnie poinformowano mnie i inne nauczycielki, że jeśli będę chciała wziąć opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym to przysługuje mi tylko 8 godzin opieki w ciągu roku. Czy to jest zgodne z prawem?

Beata

~Beata -

Witam! Jestem zatrudniona w pełnym wymiarze godzin w szkole podstawowej. Właśnie poinformowano mnie i inne nauczycielki, że jeśli będę chciała wziąć opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym to przysługuje mi tylko 8 godzin opieki w ciągu roku. Czy to jest zgodne z prawem?