Reklama
  • Środa, 8 marca 2017 (15:00)

    Wyjazd na narty za granicę. Jakie przepisy obowiązują?

W tym roku postanowiliśmy po raz pierwszy wybrać się na narty za granicę. Jeszcze nie wiemy, czy to będą Czechy, Słowacja czy Austria. Słyszałam jednak, że przepisy tam różnią się od polskich. Czy tak rzeczywiście jest? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Michalina z Katowic

W ciągu dekady liczba wypadków na stokach w Europie wzrosła ponad 17-krotnie! Z tego powodu wiele krajów wprowadziło pewne obostrzenia dotyczące jazdy na nartach. Należą do nich m.in. dopuszczalne obciążenie stoków, czyli to ile osób może w danym momencie przebywać na stoku oraz nakaz jazdy w kasku.

W Polsce zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich każdy narciarz lub snowboardzista, który nie ukończył 16 lat, musi jeździć w kasku.

Reklama

Na Słowacji i w Austrii jazda w kasku jest obowiązkowa do 15. r.ż., zaś we Włoszech do 14. Jednak tam kara za brak kasku wynosi nawet 200 euro! Czechy nie wprowadziły ogólnych przepisów dotyczących ochrony głowy.

W Polsce na stoku we krwi można mieć 0,5 promila. Za zjazdy pod wpływem alkoholu grozi mandat w wysokości do 500 zł. W Austrii i Szwajcarii na stokach jeździ sporo policjantów, którzy oceniają zachowanie narciarzy. Jeśli uznają, że ktoś stanowi zagrożenie, badają go alkomatem i kiedy jest nietrzeźwy mogą zarekwirować mu sprzęt lub karnet, aż do czasu gdy wytrzeźwieje.

Pomoc lekarska i hospitalizacja w zagranicznych placówkach może być dość kosztowna. Dla przykładu w Austrii wizyta u internisty to koszt ok. 60 euro, a doba w szpitalu kosztuje od 500-1000 euro. Z tych powodów przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie, które będzie obejmowało ryzyko związane z uprawianiem sportów zimowych.

Jeśli preferujecie Państwo zjazdy poza wytyczonymi trasami, powinniście dodatkowo wykupić polisy pokrywające koszty ratownictwa. W przeciwieństwie do Polski za granicą jest ono płatne.

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na wyjazd na Słowację, warto wiedzieć, że montowanie na przedniej szybie GPS i innych urządzeń ograniczających widoczność może skończyć się mandatem. W Austrii natomiast kara finansowa grozi osobom, które w czasie jazdy używają wideorejestratora.

Przydatne informacje

« Gdy lecisz samolotem. Licz się z koniecznością dopłacenia za narty. Sprzęt musi być opakowany, a jego waga nie powinna przekraczać 10 kg. Zwykle jest to koszt 100-200 zł.

« Wyjazd samochodem. Musisz mieć łańcuchy, koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, kamizelkę odblaskową i apteczkę.

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.